МИСТЕЦТВО ІНВЕСТУВАННЯ У МИСТЕЦТВО. КОЛОНКА ДМИТРИКА

Share on Facebook

Текст: Дмитро Томіленко

МИ ПРОДОВЖУЄМО ТЕМУ ТИЖНЯ І НАРАЗІ ВАРТО ПОГОВОРИТИ ПРО ТЕ, ЯК МИ МОЖЕМО КВАНТИФІКУВАТИ МИСТЕЦТВО У ГРОШІ. ТЕМА СЬОГОДНІШНЬОЇ КОЛОНКИ – АРТ-БАНКІНГ АБО Ж ЯК «ВИЩІ ЦІННОСТІ» У ВИГЛЯДІ МИСТЕЦТВА ЗАЛИШИТИ СОБІ НЕ ТІЛЬКИ ДЛЯ ДУШЕВНОЇ ВТІХИ. СКІЛЬКИ МОЖНА ЗАРОБИТИ ВІДСОТКІВ НА МИСТЕЦЬКОМУ ІНВЕСТУВАННІ І ЯК АРТ-БАНКІНГ РОЗВИНУВСЯ В УКРАЇНІ З ЧАСІВ ЗДОБУТТЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ.

Понеділковий словничок від слоvа вже згадував, що таке арт-банкінг і хто з ним працює:

Арт-банкінг – фінансово-консультаційний супровід інвестицій у мистецтво. Нова послуга, що з'явилася на фінансових ринках світу в кінці ХХ-го століття. Піонерами арт-банкінгу, тобто фінансово-консультаційного супроводу інвестицій у твори мистецтва, по той бік кордону в кінці 80-х років XX століття стали швейцарський UBS, німецький Deutsche Bank і американський Citibank.

Ми дочекалися часів, коли культурні надбання людства – це не просто витвори мистецтва, які тішать око, а ще й надійний фінансовий інструмент. Зважаючи на це, світом пішла лихоманка вкладання грошей у мистецтво. Користуючись такою популярністю з’явилася і нова професія для тих, хто знається не лише на економіці, а й на мистецтві.

Крихітка світової історії. Відколи світом покотилися постійні економічні турбулентності, а особливо після 1987 року, який ознаменувався глобальною фінансовою кризою, все більше інвесторів почали шукати більш альтернативніші рішення куди ж вкладати гроші, окрім нерухомості і металургійних компаній. Коли політична та економічна кризи породжують нестабільність завтрашнього дня, фондові ринки обвалюються, нерухомість на межі стагнації і цінового обвалу, а депозити не рятують навіть від інфляції  на порятунок прийде інвестування у “вічну цінність”.

kinopoisk.ru

Частина багатіїв вирішила, що інвестування грошей у ювелірний бізнес та мистецтво має певну цінність і це варто розглядати як один із найцінніших об’єктів капіталовкладення. Банками-піонерами, що почали працювати на цьому поприщі стали UBS (Швейцарія), Deutsche Bank (Німеччина) і Citibank (США). Вони сформували відповідні банківські відділи, представниками яких були не тільки економісти, але й фахівці з різних сфер мистецтва.

Банк, що вирішує працювати у сфері арт-банкінгу, бере на себе ряд зобов’язань, зокрема первинну перевірку на справжність, супровід в участі в аукціоні, страхування майна, його транспортування, зберігання і технічне обслуговування, а якщо виникає необхідність, то і реставрацію мистецьких експонатів.

Як дивно б це не скидалося на перший погляд, але обсяг світового ринку живопису та антикваріату досягає 27 млрд. $. Основними гравцями, які представлені на теренах арт-банкінгу виступають США, Канада, Франція, Велика Британія, Німеччина, Китай, Японія і Гонконг.

Згідно з індексом «Mei Moses Index», що був складений професорами М. Мозесом і Ц. Меем, з 1952 року середньорічна прибутковість від інвестицій у твори мистецтва склала 12,6% проти 11,7% прибутковості фондового ринку за даними індексу «S&P 500».

7

Сьогодні тільки ставка на золото може скласти конкуренцію капіталовкладенням у мистецтво. Все ж у мистецтво інколи активніше інвестують, у порівнянні з інвестиціями у золото. Серед інвесторів найбільшим попитом користується живопис, який охоплює 75% арт-банкінгу, а також ікони, книги, сукульптури, монети і навіть раритетна зброя.

Один із авторитетних індексів «Skate's Art Stock Index» зазначає про те, що з 2005 року динаміка вартості найдорожчих шедеврів живопису демонструє зростання на рівні 12-13% річних. Винятком у цій динаміці зростання може слугувати 2009 рік, коли, внаслідок світової фінансової кризи, відбулося зниження ділової та інвестиційної діяльності.

Про розвиток арт-банкінгу в Україні можна говорити з часів здобуття нами незалежності, хоча зараз динаміка інвестування у твори мистецтва трішки нестабільна, зважаючи на економічну та політичну кризи в країні. Зрештою, інвестиційна група “Сократ” на відкритих торгах у недалекому 2011 році зафіксувала сумму у розмірі 13,4 млн. $ на витвори мистецтва, які були виставлені на продаж під час аукціонів, хоча з них було продано витворів мистецтва на суму всього 4,4 млн. $.

Зважаючи ще на одну особливість нашого регіону, більшість операцій купівлі-продажу не зачіпають великих аукціонів, тому підрахувати на яку конкретну суму було продано творів мистецтва в Україні – неможливо, адже здійснені вони були в приватному порядку. Аналітики звертають увагу на те, що офіційний ринок становить лише 20-30% від їхнього загального обсягу. Якщо ж говорити про прибутковість, то за даними аналітиків вона зростає до 30%, що значно випереджає світових колег, які з цього мають від 9-15%. Хоча інші аналітики зазначають, що прибуток з арт-банкінгу  сягатиме в середньому 5-12% річних.

Процес купівлі-продажу предметів мистецтва серед заможних українців – це радше як предмет розкоші і наслідок колекціонування, а не інвестиції, задля подальшого збагачення. Деякі українські банки намагаються розвивати культуру арт-банкінгу, хоча в більшості випадків роль банкірів зводиться лише до того, що вони виступають посередниками між інвестором та арт-салоном.

У яке мистецтво вкладати гроші – питання, мабуть, найскладніше і найважливіше, а для арт-банкінгу ­– ключове.

Робота з творами не принесе миттєвих грошей, адже – це робота на довгу перспективу. Впевнений, що 15-20% за рік не зможуть суттєво вас збагатити, а от за 10-15 років зможуть зробити вас одним із членів списку Forbes (звичайно, в залежності від попередніх ваших інвестицій). Варто забути про те, що колекцію неможливо продати тоді, коли вам спало на думку (до прикладу, як золото), навіть якщо за кілька років ціна твору істотно зросте, то на пошук самого покупця через галерею чи через приватного дилера піде час, а його спрогнозувати неможливо.

Афіша івентів

Афiша Iвентiв

Дякую!

Ми з вами зв'яжемося у найближчий час!