Теорія еліт по-українськи. Колонка Дмитрика

Share on Facebook

Текст: Дмитро Томіленко

БАГАТО ХТО ПРАГНЕ БУТИ ЕЛІТОЮ, АЛЕ НЕ ВСІМ СУДИЛОСЯ. ХТОСЬ НЕ З ТОГО КЛАСОВОГО ПРОШАРКУ ВИЛІЗ, КОМУСЬ ГРОШЕЙ НЕ ВИСТАЧАЄ, А КОМУСЬ МІЗКІВ БРАКУЄ. ДЕХТО ВВАЖАЄ, ЩО ПРЕДСТАВНИКОМ ЕЛІТИ МОЖУТЬ БУТИ ОБДАРОВАНІ, А ІНШІ ПОДІЛЯЮТЬ ДУМКУ, ЩО ЦЕ ТІЛЬКИ ДЛЯ ЗАМОЖНИХ ВІД НАРОДЖЕННЯ. ТАКИМ ЧИНОМ І КЛАСИФІКУВАЛИСЯ РІЗНІ ВИДИ ЕЛІТ ТА ПІДХОДИ ДЛЯ ЇХНЬОГО ВИЗНАЧЕННЯ.

А якщо говорити про політичну еліту, то це та, на яку народ поклав зобов’язання здійснювати владу у державі. Навіщо народові влізати в усілякі ті питання в яких він не зовсім тямущий, коли є вихід з цієї катавасії – делегувати повноваження купці спроможних на це людей.

Конфуцій, до речі, змальовував еліту як таку, яка просто позбавлена права вибору, а змушена бути найкращою і творити справи заради блага усіх. В той час як простолюди задовольнялися лише егоїстичним задоволенням власних потреб.

Макіавеллі розпочав, а його школа активно підхопила розробляти теорію еліт. Якщо ж публіцистично коротко та в двох словах, то суть теорії в тому, що ні ОДНА особа, ні УСІ разом просто не в змозі владарювати, тому доводиться УСІМ наділяти ДЕКОГО владними повноваженнями. Що ми з вами й робимо під час наших виборів президента, парламента чи міського самоврядування. Завдяки демократії (і тут бурхливий шквал оплесків) ми маємо змогу делегувати повноваження купці тих, хто тямить у політиці і готовий увесь свій час віддавати на благо державного управління. Але це все згідно з теорією…

У нас же трапляється усе так, що ми то (ніби демократично) і вибори проводимо, і повноваження владні (всього народу) делегуємо, а вони (еліта) чомусь то в політиці не тямлять, то зовсім нею не займаються, а вирішують тільки свої власні інтереси. Так і хочеться покликати на допомогу Конфуція, щоб він нагадав еліті, що задоволення саме супільних інтересів мають бути у них в пріоритеті.

Основне завдання еліти – це скеровувати народ у правильне русло, вершити модернізаційні зрушення, виводи його з криз та конфліктів, а не кидати в стагнаційне провалля.

Доборолась Україна
До самого краю.
Гірше ляха свої діти
Її розпинають.

Дорозпиналася наша політична еліта до того, що одна тікала, напихаючи за пазуху усі коштовності та гроші, які тільки можна було винести, а інша посіла поважні місця і все між собою не може домовитися як обкрадати країну будуть далі. Домовлялися-домовлялися і петиції писали, і заяви робили, і до людей гарненько говорили, але популізм може вбити, якщо з ним заграєшся. Що й трапилося з певними українськими еліто-політиканами. Але їхній зірковий час ще прийде. Така вже у нас, українців, доля терниста. Обирати ідіотів і давати їм не те, що другий, а третій-четвертий-п’ятий шанс.

9a18ced1208fd710974b88c79a0aed5a

Період відсутності стійкої політичної еліти та радикалізація настроїв населення призвело до невтішних для держави наслідків. Російська політична еліта, задля власного електорального збагачення, встигла провести ряд заходів спрямованих на підривання територіальної цілісності України. Введення російських військ у Крим і “тиха війна”, яка переростає в окупацію та анексію півострова. Розв’язання військогового конфлікту на сході України, який вже триває майже два роки. Програмування російського суспільства і формування дискурсу “про необхідність надання Україні допомоги Росією”, адже у нас хунта, жидо-бандерівці, право-радикали, які захопили владу, знущаються над населенням і їдять дітей. І це далеко не все, до чого призвела дистабілізація української еліти, яку успішно використала політична еліта сусідньої країни.

Коли ж прийде до влади та політична еліта, яка буде збагачувати не свою кишеню, а піклуватиметься про увесь український народ? Питання залишається відкритим. І чи можна вважати тих, хто так нехтує інтересами суспільства на благо задоволення власних інтересів – політичною елітою? Звісно, що ні, але ми чомусь це робимо…

Отака-то наша слава,
Слава України.

Афіша івентів

Афiша Iвентiв

Дякую!

Ми з вами зв'яжемося у найближчий час!