Кілька секретів «Секретного досьє»

Share on Facebook

ЗГАДАЙТЕ ҐЕЙЛА ВАЙНЕНДА ІЗ «ДЖЕРЕЛО» АЙН РЕНД (ВИ ЧИТАЛИ, Я ТОЧНО ЗНАЮ). ЗГАДАЙТЕ СВОЇ ЮНАЦЬКІ УЯВЛЕННЯ ПРО СВІТ. ГЛОБАЛЬНІ. ЗГАДАЙТЕ ЗАХВАТ ВІД ІНСТИТУЦІЙ, ЯКІ НЕСУТЬ ЧИСТУ ІДЕЮ. ЗГАДАЙТЕ ВСЕ ЦЕ, АДЖЕ ВОНО ВАМ ЗГОДИТЬСЯ, КОЛИ МИ ГОВОРИТИМЕМО ПРО НОВУ СТРІЧКУ «СЕКРЕТНЕ ДОСЬЄ».

IMG_0250

Коли я готувалася до вступу на юридичний, викладач на курсах чітко давала нам наступний розподіл влад: законодавча, виконавча, судова і ЗМІ. Я маю вкрай вибіркову пам'ять і ладна забути важливу інформацію з минулого тижня. Та часом певні формули закарбовуються в мою голову, наче в камінь. Так-от, уявіть собі, та таблиця із чотирма, ЧОТИРМА, владами, подана в графіку підготовчого курсу з правознавства, досі стоїть у мене перед очима.

IMG_0251

Ясна річ, протягом навчання в університеті я жодного разу більше не чула про такі складники. Здається, і слово ЗМІ не звучало ні разу. Здається.

IMG_0252

Та що трапилось зі мною на вихідних, коли історія скандалу Макнамари почала розгортатись на екрані в кінозалі… Як передати мурашки, спротив і те, як в голові зринули всі юнацькі ідеї щодо впорядкування світу? Як передати ось це останнє, що більше скидається на спалахи яскраво-сліпучого світла? Як?

IMG_0254

Секундочку, я не кінокритик і не маю жодного стосунку до кіноіндустрії. А отже оцінка професійних характеристик фільму – деінде. Власне, тут – лише про ідею. Більше того, про ідею через суб'єктивний погляд. Мій суб'єктивний погляд.

IMG_0255

А оскільки із цією формальністю ми покінчили, то повернімося до ідей. Упевнена, із сюжетом читач даної статті вже ознайомився. Отже мені не треба переповідати, як ЗМІ втрутились у хід історії держави. Та що варто переповідати, навіть цитувати і постійно повторювати, – це закладені ідеї чистої влади. Для кого вона. Яке її походження. І кому служить. Зокрема фраза:

Преса служить керованим, а не керівництву. (с)

Та хочу спинитися на мить. Цьому фільму варто віддати шану як особливому монументу. Монументу первинній природі влади. Адже, упевнена, нині ні в США, ні в європейських країнах-джерелах теоретичних правових концепцій не лишилось таких чистих важелів упливу. Переконана, що сьогодні увесь демократичний світ, який керується розподілом влад на противагу однойменному пануванню, –підкреслю, увесь – давно забув про такі світлі ідеї. І, як я жартома говорила чоловікові, якби ми сьогодні з вами в нашій рідній державі почули слова вироку Верховного суду із «Секретного досьє», сміялися би вголос. Адже сприйняли би це за популізм найвищого ступеню. ПластМАСОВИЙ популізм.

IMG_0256

І далі теоретик держави і права (це я) виводить наступну формулу. Вочевидь, форма держави, закладена в сучасних західноцивілізаційних країнах, не витримала випробовування часом. Розійшлася по швах. Наочний приклад тому – Трамп. Саме його існування в якості президента. І все менше цей наш світ здригатимуть скандали на основі журналістських розслідувань. Повірте мені. Та й диверсифікація самої інформації переклала її зосередження із окремих груп на… на всіх нас! І тепер даних так багато, що семитомних досьє, як у фільмі, не вистачило б і на пересічну операцію.

IMG_0258

Та якщо із державним питанням все так складно (так дівчата, не крутіть носом!), то друга за важливістю тема фільму зазвучить нині більш ніж актуально. Тема статусу жінки. Не так: статусу Жінки. І саме те, як неперевершена Меріл Стріп уособила в своєму прочитанні Кей – це просто вінець до одвічної, здавалося б, теми нерівності статей. Те, як ця елегантна, граційна і така схвильована, така щира Жінка приймає рішення. Як вона рухається шляхом через перехрестя викликів і напруження. Лише те, як їй навіть слова висловити не дають «поважні мужі» – це так гостро і на сьогодні, що можна лише вклонитися творцям стрічки, напевне, саме сценаристам – Джошу Сінгеру та Ліз Ганні. Вклонитися, дівчата, і собі навчитись вчасно і з гідністю підіймати долоню в знак «замовкніть всі» і говорити, як та Жінка.

IMG_0259

Спробуємо? Може і нову державу започаткуємо…? /увімкнувся таки юнацький максималізм/

Текст: Зоряна Нагребельна
Фото:
інтернет джерела 

Афіша івентів

Афiша Iвентiв

Дякую!

Ми з вами зв'яжемося у найближчий час!